Styl orientalny cz. I – kierunek Japonia | Decostrefa - dekoracje okien, wyposażenie hoteli

Styl orientalny cz. I – kierunek Japonia


Hotel Gora Kadan, JaponiaW odpowiedzi na potrzeby Klientów poszukujących oryginalnych rozwiązań w aranżacji wnętrz, od kilku lat w Polsce rozwinęła się oferta  wyposażenia wnętrz w stylu orientalnym.

Przyjrzyjmy się jakie są źródła inspiracji w przypadku tego stylu aranżacji wnętrz – czekają nas 3 wyprawy – dziś Japonia, a w kolejnych artykułach Chiny i Indie.

Fascynacja orientem, jego kulturą, sztuką i wzornictwem pojawiła się w Europie pod koniec XIX wieku. Daleki Wschód zachwycał formą, barwą i egzotyką. Wnętrza ozdabiano pojedynczymi rzeźbionymi meblami orientalnymi, misternie zdobioną porcelaną i ceramiką, czy prostymi łukami wachlarzy. Kolejny ukłon w stronę Dalekiego Wschodu miał miejsce w XX wieku – w architekturze i aranżacji wnętrz wyodrębniły się główne nurty nawiązujące do tego stylu – ascetyczny, spokojny i pełen prostoty rys charakterystyczny dla wzornictwa i architektury Japonii, wyważony w formie, ale bardziej ozdobny styl dawnych Chin oraz kalejdoskop misternych zdobień i mocnych feria barw w połączeniu z masywnością form mebli typowa dla stylu Indii. Odrębnym nurtem jest często łączony z inspiracjami orientalnymi styl kolonialny.

ELEMENTY CHARAKTERYSTYCZNE – styl orientalny JAPONIA

Nurt minimalizmu japońskiego wywarł największy wpływ na nowoczesne wzornictwo. Dążenie do prostoty formy, harmonii linii, funkcjonalności mebli i dodatków w połączeniu ze stonowaną kolorystyką i przejrzystością budowanej przestrzeni – to cechy kluczowe dla tego nurtu i wciąż wielka inspiracja dla designerów XX i XXI w.

Wnętrza urządzone w stylu japońskim są ascetyczne, brak w nich bibelotów i zdobień. Zgodnie z filozofią dalekowschodnią mają odzwierciedlać harmonię z otoczeniem, a nie podkreślać indywidualizm. Stąd pewna anonimowość, brak miejsca na pamiątki i przedmioty codziennego użytku.

Tkaniny zastosowane w takich wnętrzach są utrzymane w naturalnej kolorystyce (odcienie bieli, beż, zgaszona jasna zieleń, oliwka, khaki) – lny, bawełny, tkaniny o splocie a la len. Często także stosowane są mocniejsze, dominujące barwy – smolista czerń, intensywna czerwień, ciemny brąz. Przestrzeń dzielą ekrany i ściany przesuwne zwane shoji – w wydaniu oryginalnym wykonane z półprzezroczystego papieru rozciągniętego na cienkich drewnianych ramach. Współczesne wnętrza urządzone w stylu japońskim aranżowane są z wykorzystaniem naturalnych surowców – tu nie ma miejsca na plastik :) Kamień, drewno, jutowe wykładziny, bambusowe maty, rattanowe rolety, bambusowe i pergaminowe żaluzje.

Wnętrza urządzone w takim stylu pozwalają na pełen relaks i wyciszenie – są inspiracją także dla projektantów hoteli i SPA. Poniżej znajdą Państwo zdjęcia hoteli japońskich urządzone w tym stylu.

Hotel SPA Mukayu, JAPONIAHotel SPA Mukayu 2, JAPONIAHotel Gora Kadan 2, JaponiaHotel Gora Kadan 3, JaponiaHotel Gora Kadan 4, JaponiaSpa Hotelu Gora Kadan 1, JaponiaHotel Tobira Onsen Myojinkan, JAPONIAHotel Tobira Onsen Myojinkan 2, JAPONIAHotel Seiryuso, JAPONIAHotel Seiryuso 4, JAPONIAHotel Seiryuso 3, JAPONIAHotel Seiryuso 2, JAPONIAHotel Asaba, JaponiaHotel Asaba 2, JaponiaHotel Anaga 3, JAPONIAHotel Anaga 2, JAPONIAHotel Gora Kadan, Japonia

Źródła fotografii: www.mrandmrssmith.com oraz strony zaprezentowanych hoteli (Hotel Gora Kandan, Hotel Anaga, Hotel Asaba, Hotel Seiryuso, Hotel Tobira Onsen Myojinkan, Hotel SPA Mukayu)